HELIKOBAKTER PILORI

Helikobakter pilori, onikiparmak bagirsagi ülserlerinin yüzde 90'inda, mide ülserlerinin yüzde 70'inde belirleniyor. Bu nedenle, günümüzde helikobakter pilorinin yok edilmesi ülser tedavisinin önemli bir parçasini olusturuyor.
Midede veya onikiparmak bagirsaginda peptik ülseri bulunanlarda ayni zamanda helikobakter pilori enfeksiyonu da belirlenmisse, bakterinin yok edilmesi amaciyla antibiyotik tedavisinden yararlaniliyor. Acibadem Hastanesi Kozyatagi Gastroenteroloji Bölüm Sefi Prof. Dr. Nurdan Tözün, Dünya Saglik Örgütü Uluslararasi Kanser Arastirma Ajansi tarafindan helikobakter pilorinin kanserojen bir bakteri oldugunun kabul edildigini belirterek söyle diyor: "Yapilan arastirmalarda helikobakter piloriye maruz kalan hastalarin mide kanserine yakalanma olasiliklari digerlerine kiyasla yaklasik 4 kati fazla. Bu çalismalar helikobakter pilorinin gastrit kanseri üzerindeki etkilerini ortaya koyuyor"

PEPTIK ÜLSERDE HELIKOBAKTER PILORININ ROLÜ
Ülserin en büyük nedeni "Helicobakter pilori". Prof. Dr.Tözün ülser ve helikobakter arasindaki iliskiyi söyle açikliyor: "1990'li yillarin basinda yapilan arastirmalar h.pilori ve ülser hastaligi arasindaki bagi ortaya çikarmistir. Duodenal ülserlerin yüzde 85 - 100'ünde, gastrit ülserlerin yüzde 70 - 90'inda helikobakter pilori bulunuyor. Özellikle antibiyotik tedavisinin bu hastaligi yenmede etkili oldugunun görülmesi bu iliskiyi güçlendirmektedir. Bu tedavi uygulanmadan önce sadece asit giderici ilaçlarla yapilan tedavilerle ülserlerin bir yilda tekrarlama olasiliklari % 50-60 iken antibiyotik tedavisi ile bu oran % 1-3 civarina inmistir. Kuskusuz ülser olusumuna yol açan diger nedenler (romatizma ilaçlari ve aspirin kullanimi, alkol, sistemik hastaliklar) da göz önünde bulundurulmalidir.
       Prof.Dr. Nurdan Tözün "Son zamanlarda ülkemizde, çesitli durumlarda kontrolsüz ve gereksiz antibiyotik özellikle de metronidazol ve klaritromisin kullaniminin tedaviye dirençli helikobakter türlerinin ortaya çikmasina yol açtigini ,bu nedenle de 2 hatta 3. basamak tedavilerin gündeme geldigine" dikkati çekiyor.


Baslica belirtileri
Prof. Dr. Tözün peptik ülserin baslica belirtilerini siralayarak, bu belirtileri tasiyanlari doktora basvurmalari konusunda uyariyor:
* Mide bölgesinde agri, yanma
* Geceleri uykudan uyandiran mide agrisi
* Kusma
* Istahsizlik ve kilo kaybi
* Diskida siyahlasma

MIDE KANSERI VE HELIKOBAKTER PILORI
Mide kanseri, tüm dünyadaki kanserler arasinda ikinci sirayi isgal ediyor ve her yil yaklasik 650.000 kisinin ölümünden sorumlu oldugu biliniyor. Yapilan arastirmalar helikobakter pilorinin mide kanserine yakalanma riskini arttirdigini ortaya koyuyor. Prof. Dr. Tözün helikobakter pilorinin kronik enfeksiyonunun midede kalici, hatta ömür boyu süren kronik gastrite bunun da zamanla çok odakli "atrofik gastrit" denen özel bir gastrit türüne dönüstügünü, süregelen bu yangi ve tahrisin de zamanla kansere yol açabilecegini ifade ederek söyle devam ediyor: "15 yillik bir süreçte kronik gastrit vakalarinin en az yüzde 10'unda kansere ilerleme görülebilecegi biliniyor.Birinci derecede akrabalarinda mide kanseri olanlarda bu risk daha fazla. Ayrica sigara, diyet,alinan gidalardaki nitrojen miktari ve fazla tuz aliminin da bu sürece katkisi oluyor. Bu açidan bu hastalarin dikkatli olmasi gerekiyor."

HELIKOBAKTER PILORI TANISI
Helikobakter piloriyi tespit edecek birçok test var. Bakterinin antikorlarinin varligini kanitlamak için kan testleri yapmak bu testlerden en çok kullanilmis olani. Ayrica mideden alinan doku parçasi ile hizli üreaz testi ya da patolojik inceleme yapmak; kültürde bakteriyi üreterek helikobacter pilori'yi tespit etmek mümkün. Bu sonuncu test arastirma amaçli kullaniliyor. Günümüzde tedavi sonrasi takipte ya da tarama testi olarak en siklikla kullanilan testler ise üre-nefes testi ile diskida helikobakter antijen testidir.

kaynak : http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/307106.asp

If you like this, follow my RSS channel!