Pareto analizi yada baska bir deyisle 80-20 kurali , genel olarak islevin %20 sinin %80 e olan etkisini belirtir. Ismini teorinin fikir babasi Italyan ekonomist Vilfredo Pareto dan almistir ve farkli alanlarda kullanilmis yada yorumlanmistir. Teori Pareto'nun ülkesindeki gelirlerin insanlar tarafindan nasil paylasildigini arastirmasi ile basliyor ve kendi ülkesinde gördügü sonuçlarin benzerlerini Ingiltere, Almanya ve Fransa'da da yaptigi arastirmalarda görüyor. Gelirlerin %80 i nüfusun %20 sine gidiyordu.

Bu teori sadece gelir dagilimi ile kisitli degil , bir islemde çiktilarin %80 i girdilerin %20 si ile olusuyor. Elbetteki bu rakamlar kesin degildir ancak genelde bu oranlardadir. Bunu örneklendirmek adina birçok arastirma yapilmistir ve bende bu arastirmalari bazilarini vikipedia dan paylasiyorum;

Ekonomide :
Pareto ülkesindeki varliklarin %80 ine, nüfus %20 sininin sahip oldugunu gördügünde benzer arastirmayi diger ülkeler için de yapti ve benzer sonuçla karsilasti. Sonuçta bugün de dünyadaki gelir dagilimi asagidaki gibi;

Nüfus Dagilimi      Varliklar
En zengin 20%82.70%
Ikinci 20%11.75%
Üçüncü 20%2.30%
Dördüncü 20%1.85%
Yoksul 20%1.40%


Is Hayatinda:
Asagidaki dagilim, girisimciler ve yöneticiler için bazi ipuçlari sunabilir;

  • Gelirlerin %80 i müsterilerin %20 sinden gelir.
  • Sikayetlerin %80 i müsterilerin %20 sinden gelir.
  • Karin %80 i harcadigimiz zamanin %20 sinden gelir.
  • Satislarin %80 i ürünlerin %20 sinden gelir.
  • Satislarin %80 inin satis eprsonelinin %20 si yapar.

Is hayatinda dogru noktalari bulup bunlarin üzerine gitmek, hizli ve gözle görülür ilerlemeye yada kazanca yol açar.

Yazilimda:
Pareto kanunlari, bilgisayar bilimlerinde ve kontrol sistemlerinde - elektromekanik enerji dönüstürücüleri gibi - optimizasyon amaçli olarak da kullanilabilinir. Örnegin Microsoft kendisine en çok bildirilen sorunlarin %20 sini çözerek, mevcut hatalarin %80 ini ortadan kaldirdigini belirtmistir.

Vikipedia'nin Pareto Prensibi sayfasinda bunlarin disinda birçok örnek ve detay bulabilirsiniz.

Bu yaziyi yazarken bizim sirketteki isleri düsündüm. Mesela programlarda kullanigimiz arayüzlerin %20 si, müsteri isteklerinin %80 ini karsiliyor. Düsününce bu örnekleri çogaltmak mümkün elbette ancak önemli olan, bize kazanç getirecek (maddi yada manevi anlamda ) noktari görmenin bizim adimiza faydalari olacagi kesin.

If you like this, follow my RSS channel!