Üzerinde çalistigimiz bir windows uygulamasinin, windows 8 tablet (x86) üzerinde çalistirilmasi ile ilgili bir istek geldi. Bunun üzerine uygulamayi dokunmatik ekrana uygun olacak sekilde yeniden tasarlayip tablet içerisne attik ve hersey olmasi gerektigi gibi çalisti. Ancak gelistirme esnasinda sürekli tablete baglanip dosyalari atmak uzun sürebildigi için (tablet Amerika ofisinde :) ) hemen bilgisayarimin D sürücüsüne windows 8 isletim sistemini kurdum ve akabinde windows 8 tablet simulatörünü kullanabilmek adina Visual Studio 2012 yi indirdim ve kurdum. Buraya kadar olan kisim ile ilgili detaylara bu linkten erisebilirsiniz.

VS 2012 kurulumundan sonra “Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Windows Simulator\11.0” altindan Microsoft.Windows.Simulator.exe dosyasini çalistirdim ve yukaridaki resimde göründügü gibi simulatörüm hazirdi. Windows uygulamamizin derlenmis dosyasini (exe sini) tablet içerisinden çalistirdigimda The Request is not supported hatasini aldim. Ilk aklima gelen, acaba simulatör windows 8 RT (ARM tabanli) gibi mi çalisiyor oldu ama 32 bit isletim sistemi üzerinde ARM gibi çalismasi anormal olurdu. Siradan bir .NET windows uygulamasi yapip simulatör altindan çalistirdigimda uygulama çalisiyordu ve bu da süphelerimi sona erdirdi. Demek ki bizim projede soruna neden olan birseyler vardi..

Sonrasinda yaptigim karsilastirma ile çalismayan exe nin projesinde manifest dosyasi kullaniliyordu, digerinde yoktu. manifest dosyasi içerisinde gözüme çarpan requestedExecutionLevel nodu kullanilmaktaydi. Bu nodu kaldirdigimda sorun düzeldi ve exe sorunsuz çalisti.

<!--<requestedExecutionLevel level="highestAvailable" uiAccess="false" />-->

Bu kismi kaldirdiktan sonra, burada yapilan is için ayrica kod yazmam gerekecek :)

Saglicakla kalin.

If you like this, follow my RSS channel!