2020 Olimpiyatlarindan elenmemizin üzerinden henüz kisa zaman geçti. Ülkemizde medya bu konuya genis yer ayirirken, sürekli canli yayinlar ile baglantilar yapildi ve ana akim ulusal kanallarda yayinlandilar. Elemeler yapilirken Madrid i eleyerek Tokyo ile finale kaldik ve finalde Tokyo'ya elendik. Bunun üzerine gene ana akim medyada siyasetçilerin yorumlarini ve görüslerini dinlerken, diger yandan bazi köse yazarlarinin konu ile ilgili elestrilerini okuduk. Artik konu kapandi ve medya konudan uzaklasti gitti...

Amaç; Türkiye'nin spora ve sporcuya verdigi önemi tüm dünyaya göstermek mi? Bu konuda diger yarismacilardan (Madrid ve Tokyo) daha iyi oldugumuzu göstermek mi? Türkiye'de yasayan insanlara bu büyük organizasyonu izleme sansi sunmak mi? Bunlarin hepsi birden mi? Bunlarin disinda baska nedenler mi?

Baska nedenler konusu aklima gelmeyen ya da getirmek istemedigim düsüncelerden geçtigi için bu kisim ile ilgili pek bir görüsüm olmayacak. Daha dogrusu spor ile ilgili olmayan konular hakkinda burada bahsetmek yersiz olmali, sonuçta konu Olimpiyatlar ve 26 spor dalinin, 36 disiplinde, 300 yarismada gerçeklestirdigi uluslararasi böyle bir organizasonda spor disinda birsey konusulmasa iyi olacagi kanaatindeyim.

Geçtigimiz hafta sonu Istanbul, olimpiyatlar kadar büyük olmasa da uluslararasi bir organizasyona imza atti ; SBK Superbike.  Istanbul Park'da gerçeklesen bu hizli organizasyon, takip edebildigim kadari ile hiçbir ana akim medya kanalinda canli yayinda verilmedi ya da yazarlar bundan pek bahsetmedi. Organizasyona katilim az sayida spor sever tarafindan yapilmisti. Tipki daha büyük bir organizasyon olan ve büyük heveslerle ülkemize kazandirilan Formula 1 deki gibi az sayida katilim vardi. Evet maalesef izleyici yoklugu dolayisi ile F1 organizasyonuna veda ettik. SBK Istanbul etabinda birinci olan, motorsporlarindaki gurur duydugumuz pilotumuz Kenan Sofuoglu bos tribünlere el sallarken, az sayidaki sporseverimiz kendisini selamlayabiliyordu.

Seyirci yok! Peki neden? Kimisi bu soruya, "yahu arkadasim herkes motor sporlarini sevmek zorunda mi yea?" derken, kimisi "milletin cebinde o bileti alacak para yok ki?" diyor. Ben ise tamamen bakis açisi ile ilgili oldugunu düsünüyorum. Tamam motor sporlarindan zevk almayabilirsin ama baska bir spor dali ile ilgilenebilirsin. Futbol disinda çok sayida spor bransi var ve maalesef ülkemizde spor denince akla gelen tek spor futbol oldu. Ya da bir ayda 300 lira sigaraya verilecek para her zaman varken, senede 300 lira bir spor için harcanacak para bulunamiyor... Spor bir yasam tarzi olmali, tipki avrupalilar gibi, sabah erkenden kalkip spor ile güne baslamak bir kültürün bir parçasidir. Küçük yastaki çocuklarini farkli farkli spor dallarina yönlendirmek bir sportif kültür zenginliginden geliyor olmali. Uluslararasi bir spor kanalinda bir badminton maçina denk geldigimde, spor salonunundaki izleyicilerin çoklugunun gözüme ilismesi bile spora olan bakis açisi hakkinda bir seyler anlatiyordu.

Ne zaman bizler de sporu bir yasam tarzi ve bir kültür olarak gördügümüzde, o zaman olimpiyat oyunlarini daha fazla isteyen bir ülke olacagimiza inaniyorum. Ki zaten bir insanin kazandiginda mutluluktan aglayabilmesi, bunu ne kadar istediginin göstergesidir bence.

SBK dan birkaç güzel kare ile simdilik veda zamani:

Bu güzel kareler için alfista Evren Akdag' a tesekkürler..


Saglicakla kalin :)

 

 

If you like this, follow my RSS channel!